Blog
Ako temperament dieťatka ovplyvňuje jeho spánok
Spánok detí je jednou z najdôležitejších tém, ktorou sa zaoberajú rodičia. Každý rodič túži po tom, aby jeho dieťatko spalo dobre a kvalitne, pretože to má zásadný vplyv na jeho vývin a zdravie. Zároveň vieme, že každé dieťatko je jedinečné a má svoje vlastné spánkové potreby. Jedným z kľúčových faktorov,
Ako naučiť dieťatko zaspávať samostatne
Samostatné zaspávanie nemusí byť vašim cieľom. Je úplne v poriadku, ak vášmu dieťatku chcete asistovať pri zaspávaní. Ak vám niečo funguje, bola by škoda to meniť.
Ranný spánok a skoré ranné vstávanie
Ranný spánok je dôležitý pre zregenerovanie a získanie energie na to, aby dieťatko vydržalo od zobudenia až do obedného spánku. Kedy má vaše dieťatko prvý ranný spánok?
Čo je spánková regresia?
Častokrát mi maminky hovoria, že do určitého veku nemali ich deti problém so spánkom, ale potom z jedného dňa na druhý nastala zmena a dieťatko zrazu nechcelo zaspať alebo sa často budilo zo spánku, prípadne bol problém aj s jedným, aj s druhým.
Kedy je ideálny čas na spánok?
Je niekoľko biologických faktorov, ktoré ovplyvňujú spánok dieťatka. Ako rodičia máte možnosť dieťatku pomôcť prispôsobiť sa týmto biologickým rytmom, zmeniť ich však nedokážete.
Spánkový rituál ako príprava na spánok
Čas tesne pred spánkom je pre dieťatko veľmi dôležitý. Pomocou predspánkovej rutiny vieme oddeliť čas bdenia od času na spánok.
Kedy odstrániť cumlík?
Cumlík vie byť veľkým pomocníkom pri spánku. Dokáže nahradiť prsník pri menších deťoch a ak je dieťatko schopné nájsť si cumlík v noci samo, tak pri zobudení zo spánku si vloží cumlík do úst a uspí sa bez pomoci.
Spánok a spánkové asociácie
Deti si spájajú určité podmienky so zaspávaním. Tieto podmienky sa volajú spánkové asociácie. Podmienky, v ktorých dieťatko zaspáva, by mali byť rovnaké ako tie, v ktorých sa zo spánku pri prechode medzi spánkovými cyklami zobudí.
Nočné budenie a jeho príčiny
Nočné budenie zo spánku môže mať rôzne dôvody. V nasledujúcich riadkoch si povieme o tých, ktoré sa vyskytujú u detí najčastejšie.
Má vaše dieťatko mojkáčika?
Ak vaše dieťatko potrebuje niekoho pri sebe, aby dokázalo zaspať, je lepšie, ak prítomnosť niekoho nahradíte prítomnosťou niečoho. Vyžaduje vaše dieťatko, aby ste ho celý čas držali za ručičku alebo boli pri ňom, až kým nezaspí?
Ako kŕmenie ovplyvňuje spánok?
V tomto veku je veľmi dôležitý pravidelný prísun materského alebo umelého mlieka. Rozpätie medzi kŕmením u bábätiek do troch mesiacov by nemalo byť viac ako tri hodiny.
Plače vaše dieťatko zo spánku?
Malé detičky spia veľmi tvrdo. Preto sa u nich často objavuje zmätené správanie počas spánku. Najhlbšia – 4. fáza NonREM spánku – je u nich tvrdšia ako u starších detí a dospelých.
Kedy využiť spánkové poradenstvo?
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá – keď máte pocit, že so spánkom vášho dieťatka potrebujete pomôcť. Potreba spánku patrí medzi základné potreby, ktoré človek má.
Moje dieťa je „nespáč“. Čo s tým?
Dobrá správa pre každého unaveného rodiča – aj vaše dieťa vie prespať noc a zobudiť sa ráno v rozumnom čase. Aj vaše dieťa sa vie naučiť zaspať samo, bez vašej pomoci.
Kedy je čas na „veľkáčsku“ posteľ?
Prechod z postieľky na posteľ môže byť náročný. Ideálne načasovanie neexistuje a ak zvažujete, či je vaše dieťatko na tento krok už pripravené, skúste sa riadiť nasledovným
Spôsobuje spánok na chrbátiku zležanú hlavičku?
Spánok na chrbátiku sa odporúča ako prevencia náhleho syndrómu úmrtia. Rodičia sa často zaujímajú o to, či takto bábätko nebude mať zležanú hlavičku.