Plače vaše dieťatko zo spánku?

Zdieľať článok:

Malé detičky spia veľmi tvrdo. Preto sa u nich často objavuje zmätené správanie počas spánku. Najhlbšia – 4. fáza NonREM spánku – je u nich tvrdšia ako u starších detí a dospelých. Medzi jednotlivými spánkovými cyklami sa preto nezobudia úplne, ale zostávajú v stave akéhosi polospánku, v ktorom sa môže vyskytnúť plač, nekontrolované pohyby, rozprávanie alebo námesačnosť.

U detí od 3 – 4 rokov sa môžu začať objavovať tiež nočné desy. Výnimočne sa objavujú aj u mladších detí.

Ako reagovať na dieťatko, ktoré plače zo spánku?

Hoci je pre rodičov ťažké pozerať sa, ako ich dieťa kričí alebo plače, dieťatko si tento svoj stav neuvedomuje a ráno si vôbec nepamätá, že sa niečo také stalo. Ak sa v tomto stave rodičia pokúsia dieťatko upokojiť, pravdepodobne ich odmietne alebo začne plakať ešte viac. Je to preto, lebo nie je plne pri vedomí. Ak sa vaše dieťatko dostane do takého stavu, nesnažte sa na neho hovoriť, ani sa ho dotykom snažiť upokojiť. Situáciu to môže len zhoršiť. Ubezpečte sa iba, že dieťatko si pri nekontrolovaných pohyboch nemôže ublížiť a epizódu prečkajte.

Vieme plaču zo spánku predísť?

Pozrite sa na pravidelnosť denného režimu vášho dieťatka. Snažte sa nabehnúť na pravidlený režim, dávajte pozor, aby vaše dieťatko nešlo do postele príliš neskoro. Odsledujte si tiež používanie elektroniky a pozeranie televízie pred spaním. Pravidelný režim a dostatočné množstvo spánku v závislosti od veku dieťatka sú základ pre kvalitný spánok.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články