Ranný spánok a skoré ranné vstávanie

Zdieľať článok:

Ranný spánok je dôležitý pre zregenerovanie a získanie energie na to, aby dieťatko vydržalo od zobudenia až do obedného spánku. Kedy má vaše dieťatko prvý ranný spánok? Ukladáte pravidelne v približne rovnakom čase a dĺžke alebo je to rôzne? Kedy sa vaše dieťatko budí po noci? Stáva ráno skoro a má dlhý prvý spánok dňa? Čo všetko ovplyvňuje prvý spánok dňa sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prípadová štúdia – Kristínka 10 mesiacov

Jeden z problémov, s ktorými ma klienti oslovujú, je skoré ranné vstávanie ich dieťatka. S takýmto problémom ma kontaktovala aj mamina 10 mesačnej Kristínky. Kristínka vstávala ráno medzi piatou – pol šiestou, pripravená na vzrušujúce denné aktivity, ktoré ju čakali. V postieľke sa hrala, stavala sa na nôžky a snažila sa upútať pozornosť rodičov, aby ju už vzali hore. Kristínka sa vydržala hrať asi 2,5 hodinky, kým  začala byť unavená a nervózna a musela ísť znovu spinkať. Jej prvý ranný spánok tak začínal medzi pol ôsmou – ôsmou a trval 1,5-2 hodiny. Obedný spánok aj večerné ukladanie na spánok boli v približne rovnakom čase, rodičia dávali pozor, aby nešla na večerný spánok preunavená, napriek tomu sa im nedarilo dosiahnuť, aby Kristínka ráno pospala o čosi dlhšie.

Príčin skorého ranného vstávania môže byť viacero, jednou z nich je príliš dlhý ranný spánok, na ktoré sa dieťatko ukladá v ranných hodinách. Cirkadiánne rytmy, ktoré riadia fyziologické nastavenie nášho organizmu ako je hlad, vylučovanie hormónov, regulácia telesnej teploty ale i spánok, sú vnútorné mechanizmy v našom tele, ktoré sú nastavené na určité podmienky. Ak naučíme tieto rytmy, že dieťatko ráno spí 1,5 hodinky, učíme ho tým, že sa môže z nočného spánku zobudiť skôr, lebo chýbajúce „hodiny“ ešte ráno dobehne.

Presne toto bol problém v Kristínkinom prípade. Museli sme „prestaviť“ jej vnútorné hodiny tak, aby prvý ranný spánok dňa nebol predĺžením toho nočného. Docieliť sa to dá postupným skracovaním dĺžky spánku a tiež postupným neskorším ukladaním na prvý spánok. Akákoľvek zmena režimu vyžaduje čas. Nejde to zo dňa na deň, ale pri správnej diagnostike konkrétneho problému sa vieme v relatívne krátkom čase dostať k požadovaným výsledkom.

Prečo je prvý denný spánok dôležitý?

Prvý denný spánok slúži na regeneráciu a oddych medzi nočným a obedným spánkom. Obedný spánok je počas dňa nosný, tento spánok časom ostane ako jediný. Detičky ale do určitého veku potrebujú aj ranné „zdriemnutie“, lebo ich organizmus ešte nie je dostatočne pripravený na to, aby vydržal bez spánku až do obeda.

Ranný spánok deti vynechávajú zvyčajne medzi 15 – 18 mesiacom, môže sa ale stať, že ho vynechajú aj skôr. Treba si len dieťatko sledovať a nastaviť predvídateľný režim. Ak budete vstávať ráno v približne rovnakom čase, ukladať na prvý denný spánok v približne rovnakom čase a tento spánok bude v približne rovnakej dĺžke, budete vedieť ľahšie odhadnúť, kedy vaše dieťatko tento spánok už nebude potrebovať.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Spánok a spánkové asociácie

Deti si spájajú určité podmienky so zaspávaním. Tieto podmienky sa volajú spánkové asociácie. Podmienky, v ktorých dieťatko zaspáva, by mali byť rovnaké ako tie, v ktorých sa zo spánku pri prechode medzi spánkovými cyklami zobudí.

Čítať viac »

Kedy odstrániť cumlík?

Cumlík vie byť veľkým pomocníkom pri spánku. Dokáže nahradiť prsník pri menších deťoch a ak je dieťatko schopné nájsť si cumlík v noci samo, tak pri zobudení zo spánku si vloží cumlík do úst a uspí sa bez pomoci.

Čítať viac »

Má vaše dieťatko mojkáčika?

Ak vaše dieťatko potrebuje niekoho pri sebe, aby dokázalo zaspať, je lepšie, ak prítomnosť niekoho nahradíte prítomnosťou niečoho. Vyžaduje vaše dieťatko, aby ste ho celý čas držali za ručičku alebo boli pri ňom, až kým nezaspí?

Čítať viac »