fbpx

Má vaše dieťatko mojkáčika?

Zdieľať článok:

Ak vaše dieťatko potrebuje niekoho pri sebe, aby dokázalo zaspať, je lepšie, ak prítomnosť niekoho nahradíte prítomnosťou niečoho. Vyžaduje vaše dieťatko, aby ste ho celý čas držali za ručičku alebo boli pri ňom, až kým nezaspí? V tomto prípade ste sa nechtiac stali spánkovou asociáciou. Keď sa dieťatko zobudí zo spánku, bez vašej prítomnosti znovu pravdepodobne nezaspí. Ak je pri zaspávaní s dieťatkom v postieľke plyšová hračka, bábika alebo deka, považujeme to za pozitívnu spánkovú asociáciu. Takýto objekt poskytuje dieťatku komfort a istotu nielen pri zaspávaní, ale aj počas noci, keď sa zobudí.

Dieťatko si často takýto špeciálny objekt zvolí samo – zvyčajne medzi 12. až 18. mesiacom a pravedpodobne sa bude na tento objekt spoliehať ešte niekoľko rokov. Ak vaše dieťatko nemá nič, čo by malo rado pri sebe, môžete mu skúsiť niečo ponúknuť. Ak vidíte, že sa častejšie hrá s jednou hračkou, môžete ju so sebou nosiť von, na návštevy alebo ju mať pri papaní. Týmto môžete dieťatku dopomôcť vytvoriť si k danej hračke vzťah. Samozrejme, samotná voľba ale bude na ňom. Možno si nakoniec dieťatko nájde úplne inú hračku, ktorá ho zaujme natoľko, že sa od nej nebude chcieť odlúčiť.

Mojkáčik ako súčasť spánkového rituálu

Takéto objekty môžeme považovať za tzv. mojkáčikov. Ako mojkáčik poslúži nielen hračka ale aj deka alebo vankúšik. Mojkáčik môže byť súčasťou vášho spánkového rituálu. Môžete spolu s dieťatkom prečítať mojkáčikovi rozprávku, zaspievať pesničku pred spaním a dať mu dobrú noc. Uistite sa, že mojkáčik, ktorého si vaše dieťatko vybralo, neohrozí jeho bezpečnosť počas spánku. Mojkáčik by mal byť počas spánku s dieťatkom v postieľke, aby ho dieťatko v prípade potreby malo na blízku.

Mojkáčik ako spánková asociácia pekne funguje aj pri malých bábätkách. V tomto veku ešte mojkáčika musia vybrať rodičia a spoľahnúť sa na to, že bábätko takého mojkáčika prijme. Znovu treba v prvom rade ale dbať na bezpečnosť pri spánku. Keď už dieťatko vie uchopiť veci do ručičky, mojkáčik v postieľke je výborná voľba. Ako pri starších deťoch, aj v tomto prípade môžete mojkáčika zahrnúť do rôznych aktivít, aby pre dieťatko poskytoval pocit istoty, že je stále s ním.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Kedy odstrániť cumlík?

Cumlík vie byť veľkým pomocníkom pri spánku. Dokáže nahradiť prsník pri menších deťoch a ak je dieťatko schopné nájsť si cumlík v noci samo, tak pri zobudení zo spánku si vloží cumlík do úst a uspí sa bez pomoci.

Čítať viac »