Spánkový rituál ako príprava na spánok

Zdieľať článok:

Čas tesne pred spánkom je pre dieťatko veľmi dôležitý. Pomocou predspánkovej rutiny vieme oddeliť čas bdenia od času na spánok. Predspánková rutina je prietor na trávenie spoločného času, v ktorom sa dieťatko dostane z aktívneho hrania do pokojného stavu, v ktorom ľahšie zaspí. Spánkový rituál je potrebný nielen pred nočným spánkom, ale aj pred dennými spánkami, ktoré má dieťatko v postieľke.

Pre veľa detí môže byť čas spánku náročný a spojený s úzkosťou alebo strachom. Vyhraďte si 15 až 30 minút pred spánkom na vaše dieťatko a zahájte predspánkovú rutinu. Predspánková rutina by sa mala odohrávať v miestnosti, kde bude dieťatko spinkať. Predtým, ako do tejto miestnosti večer odídete, môžete spolu s dieťatkom upratať hračky v ostatných miestnostiach a stlmiť svetlo v byte, či dome, ak sa vám dá. Ak pred večerným spánkom aj kúpete, urobte to ešte pred kúpeľom. V izbe, kde bude dieťatko spať zastrite žalúzie a závesy a nechajte zasvietenú len nočnú lampu. Ideálne sú zatemňovacie závesy, ktoré vedia zabezpečiť úplnú tmu.

Knižka alebo pesnička sú dobrý pomocník

Ako vyplníte tento čas s vašim dieťatkom je plne na vás. Môžete sa spolu rozprávať, čo sa stalo počas dňa prípadne, čo ho čaká, keď sa zobudí. Môžete si spolu čítať knižky alebo spievať pesničky. Základom je, aby boli tieto aktivity naozaj pokojné a pomohli dieťatku zrelaxovať.

Keď skončíte s vašou predspánkovou aktivitou, povedzte vášmu dieťatku, že je čas ísť spinkať a položte ho do postieľky. Zhasnite svetlo. Ak vaše dieťatko vie zaspávať samo, nemalo by mať problém zaspať bez vašej asistencie. V prípade, že vaše dieťatko ešte zaspať samo nevie, snažte sa ho uspať tak, aby ste zbytočne nevytvárali spánkové asociácie, v ktorých nechcete neskôr pokračovať.

V prípade, že so samostatným zaspávaním potrebujete pomôcť, môžete využiť jeden z ponúkaných balíčkov spánkového poradenstva.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články