fbpx

Kedy odstrániť cumlík?

Zdieľať článok:

Cumlík vie byť veľkým pomocníkom pri spánku. Dokáže nahradiť prsník pri menších deťoch a ak je dieťatko schopné nájsť si cumlík v noci samo, tak pri zobudení zo spánku si vloží cumlík do úst a uspí sa bez pomoci. Cumlík sa stáva problémom, keď sa dieťatko často zo spánku budí a potrebuje rodičov na to, aby mu cumlík dali do úst. Okolo 7.-8. mesiaca vieme dieťatko naučiť nájsť si cumlík a dať si ho do úst. Dovtedy musíme dieťatku buď s cumlíkom asistovať, alebo ho jednoducho prestať používať.

Odobratie cumlíka je jednoduchšie pri bábätkách do asi 9. mesiacov, pretože nemajú k cumlíku ešte vytvorený “vrúcny” vzťah. Pri starších detičkách je zbavenie sa cumlíka trochu náročné.

Do akého veku je vhodné ponechať cumlík by ste sa mali poradiť so zubárom. Čo sa týka spánku, pokiaľ je to asociácia, ktorá nevyžaduje pričinenie rodičov, môžete cumlík ponechať a sledujte, kedy dieťatko cumlík prestane vyžadovať počas dňa. Môžete tomu dopomôcť tak, že svojmu dieťatku poviete, že cumlík dostane až na spanie. Ak sa dostanete do štádia, kedy dieťatko cumlík používa len na zaspávanie, môžete ho prestať na spanie ponúkať a počkajte, či si ho dieťatko nevypýta samo. Ak sa budete chcieť zbaviť tejto spánkovej asociácie, je možné, že budete musieť dieťatku ponúknuť inú „pomôcku“. Môžete skúsiť nahradiť cumlík mojkáčikom alebo pri väčších deťoch môžete spolu cumlík zabaliť a “poslať” malému bábätku, ktoré ho potrebuje.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články