Spánok a spánkové asociácie

Zdieľať článok:

Deti si spájajú určité podmienky so zaspávaním. Tieto podmienky sa volajú spánkové asociácie. Podmienky, v ktorých dieťatko zaspáva, by mali byť rovnaké ako tie, v ktorých sa zo spánku pri prechode medzi spánkovými cyklami zobudí. Ak nebudú, dieťatko môže byť zobudení dezorientované a pravdepodobne začne plakať alebo volať na svojich rodičov. Bez toho, aby boli podmienky rovnaké ako pri zaspávaní, dieťatko nemusí po zobudení zo spánku znovu zaspať. Je ale tiež možné, že dieťatko zaspí pomocou asistencie rodiča a nemá problém so spájaním spánkových cyklov a častým budením zo spánku. Problematika spánkových asociácií je veľmi komplexná a to, ako dieťatko na jednotlivé asociácie reaguje je výrazne ovplyvnené jeho temperamentom.

Asistujeme dieťatku pri zaspávaní. Je to nesprávne?

Rodičia často nechtiac vytvoria spánkové asociácie tým, že dieťatko pri uspávaní hojdajú na rukách, uspávajú na prsníku alebo iným spôsobom “asistujú” dieťatku pri zaspávaní. Dieťatko s takto vytvorenou asociáciou môže mať pri zobudení problém znovu zaspať, pretože asociácia spojená so zaspávaním mu chýba. Ak je vašim cieľom pri uspávaní dieťatka poskytovať asistenciu, nie je to “nesprávne”. Pokiaľ váš spôsob uspávania funguje a ste s ním ako rodičia spokojní, je to v poriadku. Rovnako je v poriadku, ak vám váš spôsob uspávania nevyhovuje a chceli by ste dieťatko pri zaspávaní viac osamostatniť.

Neexistuje zlá alebo nesprávna asociácia. Existuje len asociácia, ktorá funguje alebo nefunguje. U každého dieťatka je to iné. Čo platí u jedného, nemusí platiť u druhého. Pri spánku dieťatka podľa mňa nemôžete urobiť chyby. Robíte všetko pre to, aby malo vaše dieťatko kvalitný spánok. Ak zistíte, že niečo nefunguje, nie je to vaša chyba – problém bude v kombinácii viacerých faktorov. Nevyčítajte si to, že vaše dieťatko nespí tak, ako by ste chceli. Ak niečo nefunguje, nebojte sa to zmeniť. A ak neviete ako, nebojte sa požiadať o pomoc.

V rámci spánkového poradenstva sa zameriavame aj na spánkové asociácie, ktoré môžu byť jednou z príčin problémov so spánkom.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Spánok a spánkové asociácie

Deti si spájajú určité podmienky so zaspávaním. Tieto podmienky sa volajú spánkové asociácie. Podmienky, v ktorých dieťatko zaspáva, by mali byť rovnaké ako tie, v ktorých sa zo spánku pri prechode medzi spánkovými cyklami zobudí.

Čítať viac »

Kedy je ideálny čas na spánok?

Je niekoľko biologických faktorov, ktoré ovplyvňujú spánok dieťatka. Ako rodičia máte možnosť dieťatku pomôcť prispôsobiť sa týmto biologickým rytmom, zmeniť ich však nedokážete.

Čítať viac »

Má vaše dieťatko mojkáčika?

Ak vaše dieťatko potrebuje niekoho pri sebe, aby dokázalo zaspať, je lepšie, ak prítomnosť niekoho nahradíte prítomnosťou niečoho. Vyžaduje vaše dieťatko, aby ste ho celý čas držali za ručičku alebo boli pri ňom, až kým nezaspí?

Čítať viac »