fbpx

Nočné budenie a jeho príčiny

Zdieľať článok:

Nočné budenie zo spánku môže mať rôzne dôvody. V nasledujúcich riadkoch si povieme o tých, ktoré sa vyskytujú u detí najčastejšie.

Hlad

Deti sa v noci môžu budiť, pretože sú hladné. Zvlášť deti, ktoré sú dojčené, často potrebujú aj nočné kŕmenie. Je úplne prirodzené, ak sa vaše bábätko v noci zobudí kvôli hladu. Nakŕmte ho a uložte znovu na spánok. Pokúste sa uložiť dieťatko na spánok po papaní bdelé. Ak vám zaspáva na prsníku, znamená to, že má vytvorenú spánkovú asociáciu na prsník a bude pýtať prsník nielen, keď je hladné, ale aj pri každom zobudení zo spánku, pretože inak zaspať nevie.

Spánkové asociácie

Spánok prebieha v pravidelných cykloch, v ktorých upadáme od ľahšieho do hlbokého spánku. Budenie medzi jednotlivými cyklami je prirodzené, stáva sa to aj nám dospelým. Väčšinou si to ani neuvedomíme, pretože znovu hneď zaspíme. Ak má vaše dieťatko zaspávanie spojené s prsníkom, vašim dotykom alebo hlasom, môže pri každom zobudení vyžadovať vašu asistenciu, aby mohlo znovu zaspať. Je preto dôležité nahradiť spánkové asociácie, ktoré sú viazané na rodičov, asociáciami, ktoré si dieťatko vie zreplikovať samo.

Prílišná únava

Ak dieťatko nespalo dobre počas dňa a je príliš unavené, môže mať problém dostať sa do hlbokého spánku. Je to spôsobené stresovými hormónmi, ktoré sa pri únave vylučujú. Stresový hormón kortizol zabraňuje vylučovaniu spánkového hormónu melatonínu, čo spôsobuje problém pri spánku. Správny denný režim je preto veľmi dôležitý. Často krát sa nočný spánok upraví po menších zmenách v dennom režime.

Príliš veľa spánku počas dňa

V závislosti od veku dieťatka je organizmus naprogramovaný na určitý počet hodín spánku, ktoré potrebuje pre zdravý vývin. Povedzme, že máme dieťatko, ktoré potrebuje 14 hodín spánku. Ak bude mať počas dňa dva trojhodinové spánky, zo 14 hodín si vyčerpá 6. Na noc mu teda zostane 8. Ak takéto dieťatko uložíte o siedmej na nočný spánok, jeho potreba spánku bude naplnená o tretej ráno. Znovu je preto veľmi dôležité nastavenie denného režimu, aby sa nočný spánok zlepšil.

Spánkové poradenstvo vám pomôže určiť príčiny nočného budenia, nastaviť správnym režim a zmeniť spánkové asociácie, ktoré vám už nevyhovujú.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Kedy je ideálny čas na spánok?

Je niekoľko biologických faktorov, ktoré ovplyvňujú spánok dieťatka. Ako rodičia máte možnosť dieťatku pomôcť prispôsobiť sa týmto biologickým rytmom, zmeniť ich však nedokážete.

Čítať viac »

Plače vaše dieťatko zo spánku?

Malé detičky spia veľmi tvrdo. Preto sa u nich často objavuje zmätené správanie počas spánku. Najhlbšia – 4. fáza NonREM spánku – je u nich tvrdšia ako u starších detí a dospelých.

Čítať viac »