Kedy využiť spánkové poradenstvo?

Zdieľať článok:

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá – keď máte pocit, že so spánkom vášho dieťatka potrebujete pomôcť.

Potreba spánku patrí medzi základné potreby, ktoré človek má. V spánku oddychuje telo i myseľ a všetci vieme, aké dôsledky na naše fungovanie počas dňa má nedostatok spánku v noci. S deťmi je to veľmi podobné. Dieťa pre správny vývin potrebuje viac spánku ako dospelý, preto sú u detí dôležité aj denné spánky a ich kvalita.

V závislosti od veku dieťatka sa samozrejme potreba spánku a spôsob zaspávania mení. Ak máte doma novorodenca, bude vás potrebovať omnoho viac ako dieťatko, ktoré má jeden rok.

Ako je to s novorodencami a ich spánkom?

Deti do troch mesiacov fungujú v približne 3-4 hodinových intervaloch bdenie-kŕmenie-spánok. Pri takto maličkých bábätkách sa ešte o dennom režime hovoriť nedá. Bábätká v tomto veku potrebujú asistenciu rodičov pri zaspávaní, takže ak máte doma bábätko, ktoré nezaspí bez pomoci rodiča, pohybu, hluku vysávača alebo iných „pomôcok“, je to úplne prirodzené. Aj v tomto veku však už vieme pomaličky začať pripravovať bábätká na samostatný spánok v postieľke, ak je to vašim cieľom (nemusí byť a je to v poriadku). V rámci spánkového poradenstva vieme nastaviť 3-4 hodinovú rutinu tak, aby s pribúdajúcim vekom bolo bábätko pripravené na čoraz menšiu asistenciu rodičov pri zaspávaní.

Deti a ich potreba spánku

Od 4. mesiaca sa môžeme baviť o spánkovom poradenstve, ktoré nastavuje denný režim a učí bábätko zaspávať samostatne. Pomocou spánkových techník a nastavením režimu vieme dieťatku uľahčiť zaspávanie tak, aby sa pred jednotlivými spánkami netrápilo. Spánkové techniky sú spôsob, akým dieťatko uspávame. Ich cieľom je naučiť dieťatko zaspávať samostatne. Stále však môžete s dieťatkom pri zaspávaní zostávať v miestnosti, ak je to váš cieľ. To, že dieťatko zaspáva bez asistencie nemusí nutne znamenať, že musí zaspávať samé v miestnosti.

S akými spánkovými technikami v rámci poradenstva pracujeme?

Pri práci s klientami pracujeme s jemnými technikami. Pri týchto technikách treba brať na vedomie, že vyžadujú veľkú mieru konzistencie rodiča a trvajú dlhšie – aj niekoľko týždňov, kým sa dieťatko naučí zaspávať samostatne. Na začiatku sa zameriavame na aktuálny spôsob zaspávania, ktorý postupne a jemne nahrádzame iným spôsobom, až kým sa nedostaneme k samostatnejšiemu zaspávaniu. Reagujeme na potreby dieťatka a sledujeme jeho reakcie na zmenu, prispôsobujeme sa jeho temperamentu a snažíme sa mu vytvoriť optimálne podmienky pre kvalitný spánok.

V rámci spánkového poradenstva má rodič na výber, ktorú techniku si zvolí. Od spánkového poradcu dostane popis jednotlivých techník a rozhodne sa sám, pomocou ktorej bude zlepšovať spánok svojho dieťatka. Celý proces prihliada na priania rodičov a ich ciele v rámci toho, ako chcú zlepšiť spánok ich dieťatka.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Kedy odstrániť cumlík?

Cumlík vie byť veľkým pomocníkom pri spánku. Dokáže nahradiť prsník pri menších deťoch a ak je dieťatko schopné nájsť si cumlík v noci samo, tak pri zobudení zo spánku si vloží cumlík do úst a uspí sa bez pomoci.

Čítať viac »