Kedy je čas na „veľkáčsku“ posteľ?

Zdieľať článok:

Prechod z postieľky na posteľ môže byť náročný. Ideálne načasovanie neexistuje a ak zvažujete, či je vaše dieťatko na tento krok už pripravené, skúste sa riadiť nasledovným:

  • vaše dieťatko má okolo troch rokov

  • postieľka mu je už malá

  • z postieľky často vylieza a z bezpečnostného hľadiska je už rizikom

 

Ako uľahčiť dieťatku prechod z postieľky do postele?

Keď prejdete sa veľkú posteľ, hrajte sa s dieťatkom na nej alebo v jej blízkosti, aby si na ňu zvyklo.  Môžete dieťatko zahrnúť do rozhodovacieho procesu ohľadom postele – dovoľte mu napríklad vybrať posteľné návliečky. Tiež sa odporúča umiestniť posteľ na miesto, kde bola predtým postieľka – samozrejme, ak bude veľká posteľ v rovnakej miestnosti, ako bola postieľka.

Prechod na veľkú posteľ môže vyžadovať určitý čas, kým si na ňu dieťatko zvykne. Ak sa bojíte, že by dieťatko mohlo v noci spadnúť, dajte mu bezpečnostnú zábranu alebo položte pod posteľ matrac/vankúše, aby si pri páde neublížilo.

Pre deti môže byť problematické zostať v posteli. Zrazu nadobudnú voľnosť a môžete očakávať nočné návštevy. Dôležité je, aby ste vždy dieťatko vzali naspať do postele. Môžete ho motivovať tým, že ak nevylezie z postele, tak niečo dostane. Odmeny by mali byť malé, ale zároveň motivujúce – namiesto jednej časti rozprávky mu pustíte dve, vyberie si na raňajky nejakú “mňamku” alebo mu môžete sľúbiť nejakú obľúbenú aktivitu. 

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Čo je spánková regresia?

Častokrát mi maminky hovoria, že do určitého veku nemali ich deti problém so spánkom, ale potom z jedného dňa na druhý nastala zmena a dieťatko zrazu nechcelo zaspať alebo sa často budilo zo spánku, prípadne bol problém aj s jedným, aj s druhým.

Čítať viac »