Ako naučiť dieťatko zaspávať samostatne

Zdieľať článok:

Samostatné zaspávanie nemusí byť vašim cieľom. Je úplne v poriadku, ak vášmu dieťatku chcete asistovať pri zaspávaní. Ak vám niečo funguje, bola by škoda to meniť.

Ak by ste ale chceli osamostatniť dieťatko pri zaspávaní, pretože vnímate, že vaša asistencia nefunguje, naučiť dieťatko samostatne zaspávať sa častokrát zdá nemožné. Čím staršie deti sú, tým môže byť učenie nových spánkových návykov ťažšie. Rodičia sa často dostanú do bludného kruhu, kedy musia dieťatku asistovať, aby zaspalo, zároveň to ale trvá veľmi dlho, lebo táto asistencia je pre dieťatko už príliš stimulujúca. Pridružený problém tohto javu je potom to, že ak sa dieťatko zo spánku zobudí, môže znovu potrebovať rodiča, aby ho uspal. Toto vedie k prebdeným nociam a krátkym denným spánkom.

Denný režim a denné aktivity

Ak chceme naučit dieťatko samostatne zaspávať, musíme ho ukladať na spánok každý deň v približne rovnakom čase. Denné spánky by mali byť predvídateľné a veku primerané. Do 7.-9. mesiaca sú deti na troch denných spánkoch, do 15.-18. mesiaca na dvoch a od 18. mesiaca na jednom spánku denne. Keď sa organizmus prispôsobí pravidelnému dennému režimu, bude spánok očakávať a aj zaspávanie sa tým zjednoduší. Počas bdenia by mali mať detičky dostatok priestoru na hru a na to, aby sa unavili. Sledujte si znaky únavy, a keď budete vidieť, že vaše dieťatko začína byť unavené, začnite so spánkovým rituálom. Nenechávajte dieťatko bdieť dlhšie ako je jeho veku primerané, rovnako sa ho ale nesnažte na spánok uložiť príliš skoro. Preunavené alebo málo unavené deti majú problém so zaspávaním.

Spánkový rituál

Na spánky by sa mali detičky ukladať podľa možnosti pokojné. Spánkový rituál im pomôže oddeliť čas na hru od času na spanie. Či už pôjde o čítanie knižky, spievanie uspávanky alebo pokojný rozhovor pri starších deťoch, spánkový rituál je váš pomocník. Odporúčam ho absolvovať v prítmí a v miestnosti, kde bude dieťatko spať. Dôležité je dostať ho z prostredia, ktoré je preň stimulujúce do prostredia, ktoré je pokojné. Ak dieťatko spí vo svojej izbičke, odporúčam na začiatku spánkovej rutiny upratať hračky. Samozrejme, hračky môžete upratovať, aj keď nespí v izbe, kde sa hračky nachádzajú.

Spôsob uspávania a samostatné zaspávanie

Ak je vaše dieťatko naučené zaspávať s vašou pomocou, môžete zvoliť rôzne spôsoby, ako ho naučiť zaspávať samostatne. Ak má cumlík a budí sa na to, že mu vypadol a potrebuje, aby ste mu ho dali, naučte ho nájsť cumlík v postieľke (okolo 7.-8. mesiaca). Nedávajte mu ho priamo do úst, ale položte ho vedľa jeho ručičky, aby si ho vzalo samo. Toto môžete trénovať aj počas dňa. Takto viete zmeniť spánkovú asociáciu, ktorá vyžaduje vašu asistenciu, na spánkovú asociáciu, kedy dieťatko nevyžaduje vašu pomoc. Pri asociáciách na prsník, ruky alebo pohyb skúste každý deň prestať s tým, čo robíte, o trochu skôr ako úplne zaspí. Môžete si tiež na aktuálnu asociáciu pri zaspávaní naviazať inú, ktorú budete potom používať na zaspávanie namiesto pôvodnej. Túto naviazanú asociáciu viete potom tiež pomaly a jemne vypúšťať. Postupne takto viete naučiť dieťatko zaspávať samostatne. Takéto postupné odúčanie vyžaduje veľa trpezlivosti a vytrvalosti. Každé dieťatko sa však vie naučiť zaspávať samostatne. Nemusíte sa báť, že to vaše to nezvládne. Vaša prítomnosť pri zaspávaní je úplne prirodzená a nemusíte sa nútiť do toho nebyť s dieťatkom, keď zaspáva. Samostatne zaspávať neznamená zaspávať samo bez prítomnosti rodiča. V prvých mesiacoch ale bábätko asistenciu pri zaspávaní potrebuje, nestresujte sa preto tým, že mu pri zaspávaní pomáhate. Ak je vašim cieľom samostatné zaspávanie, je vhodné začať ho skúšať až okolo 4. mesiaca.

Pri zobudení zo spánku nechajte dieťatku čas, aby znovu zaspalo samé. Neutekajte hneď k postieľke uspať ho. Počkajte, či začne plakať, na mrnkanie nereagujte. Často si detičky pomrnkávaním pomáhajú pri zaspávaní a rodič ich len vyruší. Rovnako nemeňte spôsob uspávania, keď už sa rozhodnete naučiť dieťatko samostatne zaspávať. Radšej vynechajte denný spánok, ako sa vrátiť k starému spôsobu uspávania. Rovnako ako je predvídateľnosť dôležitá pri dennom režime, je dôležitá aj pri uspávaní. Ak príliš často meníme spôsob uspávania, vysielame dieťatku zmiešané signály a nebude vedieť ako reagovať, prípadne bude čakať, pretože bude vedieť, že ho nakoniec aj tak uspíte “po starom”.

Každé dieťatko je individuálne. Niektoré deti sa naučia samostatne zaspávať rýchlo, niektorým to trvá dlhšie. Niekedy je dôvod problémového zaspávania skrytý a odhalí ho až komplexná analýza spánku v rámci spánkového poradenstva. Ak sa vám nedarí nastaviť spánok vášho dieťatka, môžete využiť jeden z balíčkov spánkového poradenstva. V rámci spánkového poradenstva sa bližšie pozrieme na spánok dieťatka, denný režim a naučíme ho pomocou jemných spánkových techník samostatnému zaspávaniu pri správnom dennom režime.

Potrebujete pomôcť so spánkom vášho dieťatka? 

Sme tu pre vás!

Ďalšie články

Kedy je ideálny čas na spánok?

Je niekoľko biologických faktorov, ktoré ovplyvňujú spánok dieťatka. Ako rodičia máte možnosť dieťatku pomôcť prispôsobiť sa týmto biologickým rytmom, zmeniť ich však nedokážete.

Čítať viac »

Plače vaše dieťatko zo spánku?

Malé detičky spia veľmi tvrdo. Preto sa u nich často objavuje zmätené správanie počas spánku. Najhlbšia – 4. fáza NonREM spánku – je u nich tvrdšia ako u starších detí a dospelých.

Čítať viac »

Má vaše dieťatko mojkáčika?

Ak vaše dieťatko potrebuje niekoho pri sebe, aby dokázalo zaspať, je lepšie, ak prítomnosť niekoho nahradíte prítomnosťou niečoho. Vyžaduje vaše dieťatko, aby ste ho celý čas držali za ručičku alebo boli pri ňom, až kým nezaspí?

Čítať viac »